JAK FAIR TRADE POMÁHÁ KONKRÉTNÍM LIDEM

dcera pěstitelů fair trade kakaa

Larissa, dcera pěstitelů fair trade kakaa, Pobřeží Slonoviny

Dívenka Larissa žije se svými rodiči a sourozenci na Pobřeží Slonoviny. V africké zemi, která patří k největším producentům kakaa a zároveň k zemím s největším podílem dětské práce.

 

Larissin otec je ale členem fair trade družstva KAVOKIVA, které sdružuje malé pěstitele v oblasti, a prodává kakao za fair trade podmínek. Díky tomu má Larissa veselejší život než statisíce jejích vrstevníků. Nemusí pracovat celý den na plantáži, ale může chodit do školy a získat vzdělání, šanci na lepší budoucnost.

 

A nemusí se bát ani infekcí ze špatné vody. Z fair trade prémií totiž družstvo buduje ve všech osadách pěstitelů zdroje pitné vody, začali také se stavbou zdravotního střediska.

 

FAIR TRADE kakao z družstva KAVOKIVA si můžete vychutnat například v čokoládové tyčince s guaranou a tyčince s kokosem.

Imelda Servantes

Imelda Servantes, komunita pěstitelů cukrové třtiny na ostrově Negros, Filipíny

Na ostrově Negros se náš tým potkal s paní Imeldou Servantes (42), členkou Fair Trade družstva MIARBA, které hospodaří na haciendě Isabel Sitio Minoro v oblasti La Castellana. Už osm let se stará o finance družstva.

 

Imelda má ještě dobře v paměti dobu, kdy patřila hacienda k rozsáhlému majetku jedné z bohatých rodin. “Když můj otec pracoval jako dělník na poli s cukrovou třtinou, neměli jsme dovoleno nic pěstovat. Museli jsme si všechno jídlo koupit. Ačkoli otec pracoval tvrdě, skoro všechen výdělek jsme utratili za rýži. Na nic dalšího nezbývaly peníze,” vyprávěla Imelda. Proto musela začít ve 14 letech začít o víkendech pracovat, v 16 už pracovala na haciendě naplno. “Práce na farmě se mi vůbec nelíbila, je to opravdu dřina, doslova krev a slzy. Moc jsem si přála ještě studovat, ale nešlo to,” vysvětlovala nám Imelda.

 

Dnes je Imelda členkou fair trade družstva, které sdružuje svobodné farmáře, bývalé námezdní dělníky. “Jsme za to opravdu vděční. Fair Trade je prostě nejlepší. Díky sociálním prémiím můžeme zakládat další projekty a vylepšovat naše hospodaření,” přesvědčovala nás Imelda. Lepší výkupní cena a fair trade prémie pomohly družstvu našetřit peníze na vlastní traktor a nákladní vůz nebo začít s chovem prasat. Družstvo také může z fondu úspor poskytout v případě potřeby členům půjčku, takže se na rozdíl od samostatně hospodařících farmářů nemusí zadlužovat u lichvářů. Z rozhovorů s členy družstva bylo patrné, že jsou na svou organizaci pyšní. 

 

Třtinový cukr z Negrosu se přidává do mnoha fair trade cukrovinek, vyzkoušet ho můžete i ve své domácnosti. Stačí najít v našem e-shopu Mascobado třtinový cukr.